Продължаваме с поредния участник в рубриката „Лицата на КОНКОРДИЯ“, в която ви срещаме с хората зад каузите, които движат работата ни напред.
Днес ви представяме - Красимира Кюпова - човек с опит, който не се измерва в години, а в десетки истории, изминати километри на терен и успешно реализирани каузи. От дом за възрастни хора до ромски общности, от журналистиката обратно към социалната сфера – при нея професионалният път е всичко друго, но не и еднообразен.
В КОНКОРДИЯ България Краси, както я наричат колегите, ръководи практиките на студентите, доброволците, новите социални услуги и партньорствата с университети, училища и читалища. Организира, обучава, свързва и мотивира – а когато се налага, просто хваща раницата и тръгва на терен.
Запознайте се с Краси – човек, който не чака нещата да се случат, а ги кара да се случат. И го прави с търпение, упоритост и неподправено чувство за хумор. Защото, както самата тя казва: „Социалната работа е мисия, не е просто работа".
Представи се с няколко думи.
Аз съм Красимира Кюпова за всички мои колеги /Краси/ и работя във фондация „КОНКОРДИЯ България“ вече 4 години, от началото на 2021 година. По професия съм социален работник/социален педагог/. Имам и следдипломна квалификация по социален мениджмънт. Работя в сферата на социалните услуги и подпомагане от 1990 година, почти „цял живот“, с известни кратки прекъсвания, но са над 25 години.
Какъв е бил твоят професионален път преди да започнеш да работиш в КОНКОРДИЯ?
Стартирах, гмуркайки се в дълбоките води като Управител на Дом за стари хора с отделение за лежащо болни, след това работих в Дирекция „Социално подпомагане, близо 10 години работих по проекти в ромска общност с деца и родители /най-силния ми период/.
Излязох за няколко години от системата и работих като журналист в регионална медия. Сърце не ми изтрая и пак се върнах в социалните услуги като социален работник в Център за ранно детско развитие.
Преди да стана част от семейството на КОНКОРДИЯ България работих в дирекция „Бюро по труда“ предимно с дълговременно безработни младежи в риск от изключване, и сега 5-та година тук.
Кога започна да работиш във фондация КОНКОРДИЯ?
В КОНКОРДИЯ България първоначално бях ръководител на Преходно жилище в продължение на 2 години, през което време услугата се окомплектова с екип, стабилизира се, напълни се капацитета й. Впоследствие беше решено да бъде закрита, а аз продължих да работя във фондацията на длъжност експерт „Програми и проекти“.
Как изглежда един типичен ден за теб на работа?
Моите работни дни са интересни, наситени с разнородни работни ангажименти, тъй като цялостната ми работа е широко обхватна, в сферата на дейност на Фондацията.
В рамките на дейностите които изпълнявам и координирам, е взаимодействието с 2 -та факултета на СУ „Св. Климент Охридски“, съответно ФНОИ и факултета по педагогика.
Само през предходния първи семестър на учебната 2024/2025 г. текущата си практика в социалните услуги на Фондация „КОНКОРДИЯ България“ проведоха 16 студенти от специалностите социална педагогика и социални дейности от двата факултета. Всеки един от тях е предварително въведен, подробно запознат с основните дейности извършвани в социалните звена на фондацията.
Считам увеличения брой студенти в сравнение с предишния летен семестър, когато бяха 11 на брой за успех, в който имам личен принос за утвърждаването на фондацията като предпочитана, приемаща организация за практика на млади колеги.
Това се дължи на добрата координация и професионално общуване с колеги от СУ / инспектори, преподаватели и др./, моите колеги ръководители на услугите в КОНКОРДИЯ България, също така и на положителните обратни връзки от преминалите студенти за работата им с нашите базови специалисти, които през този зимен семестър, са 13 колеги /обучавали студенти практиканти/.
Мой ангажимент са и взаимовръзките с ЦРЧРРИ, от където и през тази година в услугите на фондация КОНКОРДИЯ България стажуваха в продължение на 2 месеца и половина петима души обучаващи се в курс за професионална квалификация по професия „Сътрудник социални дейности“.
Съвместно с преподавателите в университета, периодично организираме провеждане хоспитирането на групи студенти от по 20 души в услугите, управлявани от фондацията. Голяма част от тези студенти ще бъдат на практика втория семестър при нас, в услугите на Конкордия, като 4-ма вече влязоха на практика при нас сега във втори семестър.
Отговарям и за българските доброволци в КОНКОРДИЯ България, като те се увеличиха с още двама през този период, като станаха общо 4-ма. Още трима проявиха интерес, осъществена е връзка с тях, но впоследствие след първата опознавателна среща не продължиха напред. В това направление усилията продължават.
Участвам в организирането на различни обучения на екипите в социалните услуги на КОНКОРДИЯ България.
Грижа се за проверка на работни графици, отчети на ДДД, годишни на фондацията към АКСУ и други такива по-рутинни неща.
С огромно удоволствие, непрекъснато оказвам методическа помощ, съдействие при планиране и реализиране на конкретни дейности в новооткрити и съществуващи социални услуги на фондацията.
Също така и работя пряко и с потребители /деца и семейства/, включвам се в работа на терен в общността, разбира се /по преценка на мениджър „Проекти и програми“/ за това къде.
Какво в работата ти носи най-голямо удовлетворение?
Като успех с мой личен принос, с който се гордея и ме удовлетворява, е успешното развиване на новата дневна услуга – Семеен център „Яко детство“. Точно през изтеклата 1 година, се финализираха нелеките преговори с 94-то СОУ в кв. "Христо Ботев“ за ползване на базата там за групова работа.
Това стана възможно с умело водене на преговори с училищното ръководство и други замесени. Финализираха се и преговорите за ползване на читалището в кв. „Факултета“ със същата цел.
Най–голям успех е фактът, че в училището в кв. „Христо Ботев“ вече има сформирана група деца от 2-ри, 3-ти и 4-ти клас, с които 2 пъти седмично се работи. Имат интерес, който се засилва и са налице заявки за участие на още деца в групата.
Това се случва със съдействието на преподаватели, възпитатели, педагогически съветник и медиатор, с които са изградени и функционират добри професионални взаимоотношения. Това бих го нарекла преодоляване на предизвикателство, предвид спецификите на общността с която се работи, затвореността на училищата и трудното допускане на външни екипи.
Какви според теб са най-важните качества, които трябва да притежава човек, за да работи твоята работа?
За да работиш в КОНКОРДИЯ България трябва кураж, търпение, последователност, иновативност, умение за общуване с колеги и потребители, компетентности и още и още много и все ценни качества.
Кои три думи те описват най-добре?
Описват ме думите – коректен, себеотдаден, безотказен…..
Какви са твоите хобита?
Хобита .. ооо излети в планината, пътувания обожавам.
Ако може да имаш суперсили за един ден, какви би избрал да бъдат?
Суперсили – да намаля бедността в някои общности в България.
Какъв съвет би дал на някой, който тепърва се захваща с твоята работа?
Съвет- добре да премисли и прецени дали е за него тази работа, защото колкото и клиширано да звучи - социалната работа е мисия, не е просто работа.