Лицата на КОНКОРДИЯ: Йорданка Иванова, ръководител Семеен център "Малки Искър"

В началото на новата година стартираме рубриката “Лицата на КОНКОРДИЯ” с един от най-лъчезарните ни колеги, който категорично доказва максимата, че човек, който обича животните - не може да бъде лош.

Винаги усмихната, положително заредена и кипяща от енергия, Йорданка Иванова, ръководител на Семеен център “Малки Искър”, е пример за това как една цяла общност може да се промени при целенасочени и мотивирани действия. Тя и нейният екип са сърцето на социалната дейност в с. Малки Искър, където местните хора разчитат на тях за подкрепа, съвет, насърчение и мотивация да подобрят живота си. 

Дани е с над 15 години професионален опит в различни социални институции и образователни структури, където е трупала знания и умения при работа с уязвими групи. 

Научете повече за нейния професионален път и вдъхновения в интервюто по-долу.

Здравей, представи се с няколко думи.

Казвам се Йорданка Иванова – на 46 години и съм ръководител на Семеен център „Конкордия“ с. Малки Искър от ноември 2022 г.

Кога започна да работиш във фондация КОНКОРДИЯ? 

Още с откриването на Семеен център „Конкордия“ през месец юни 2021 година започнах работа като психолог в центъра, на граждански договор.

Какъв е бил твоят професионален път преди да започнеш да работиш в КОНКОРДИЯ?

Професионалният ми опит е над 15 години работа като психолог в различни институции: Дом за деца лишени от родителски грижи, Дом за деца и младежи с умствена изостаналост, психолог в детска градина и психолог в център за подкрепа за личностно развитие. Работила съм с деца в училища и детски градини. 

Как изглежда един типичен ден за теб на работа?

Всеки ден е динамичен и много различен. Пъстротата на дните е това, което ме увлича най – много в работата. Обикновено пристигам в офиса си рано, проверявам имейлите, преглеждам графика за деня и подготвям задачите за предстоящия ден. Като цяло работният ми ден е динамичен и изисква многостранни умения - управление на хора, административна ефективност, комуникационни способности и дълбоко разбиране на нуждите и предизвикателствата на хората, на които предоставяме нашите услуги.

Какво в работата ти носи най-голямо удовлетворение?

Най-голямото удовлетворение идва от знанието, че работата ни оказва положително въздействие върху живота на хората и общностите, с които работим. Виждането на положителна промяна в потребителите на социалните ни услуги и способността да им помогнем да преодолеят предизвикателствата, пред които са изправени ми носи удовлетворение. Възможността за придобиване на нови умения, знания и перспективи също е доста мотивираща. Работата ни предлага възможности за положително въздействие, непрекъснато учене, сътрудничество, решаване на проблеми, директна подкрепа и лидерство, което води до удовлетвореност в кариерното развитие.

Може ли да споделиш за незабравим спомен от работата си в КОНКОРДИЯ?

Всеки един ден оставя следа от спомени. Погледите изпълнени с благодарност и надежда, оставят спомени дълбоко в душата. Не мога да опиша поотделно всички, но всички са положителни, ярки и трогателни. Радостта в очите на децата, когато прегърнат новата си играчка или облекат новите си дрешки и обувки, надеждата в очите за промяна и оценка на усилията, които сме положили, за да научат нещо ново. Всеки поглед, всеки жест оставят спомени.

Какви според теб са най-важните качества, които трябва да притежава човек, за да работи твоята работа?

Емпатията - способността да разбирате и споделяте чувствата на другите, е от решаващо значение за нашата работа. Това качество ни позволява да се свържем с потребителите на лично ниво и да вземем информирани решения въз основа на техните уникални нужди. Ръководителят трябва да може да ръководи и подкрепя своя екип, като същевременно насърчава среда на сътрудничество и взаимно уважение, да притежава лидерски умения. 

Организационни умения, без тях не може. Често управляваме множество проекти едновременно и трябва да бъдем добре организирани, за да гарантираме, че всички задачи се изпълняват своевременно и ефективно. Също така трябва да сме гъвкави и адаптивни, способни да коригираме приоритетите според нуждите. Умения за решаване на проблеми, гъвкавост и адаптивност, качества, без които не може. Трябва да сме отворени за промяна, тъй като социалната работа често включва работа в бързо променяща се среда. Трябва да притежава етично съзнание, за да може да вземем предвид етичните последици от своите действия и решения и да действаме в най-добрия интерес на своите клиенти и организацията. Да има желание за учене и професионално развитие, за да е в крак с най-новите тенденции и най-добри практики в областта на социалните услуги.

Кои три думи те описват най-добре?

Съпричастност, решителност и честност.

Как обичаш да си почиваш? Какви са твоите хобита?

Обичам да прекарвам свободното си време в пътувания и разходки с моите кучета, да чета и гледам филми.

Ако може да имаш супер сили за един ден, какви би избрал да бъдат?

Телепатия – да разбирам емоциите и мислите на другите, лекуваща – да имам силата да облекчавам страданието на хората, невидима -  за да наблюдавам  и събирам информация, без да бъде забелязана.

Какъв съвет би дал на някой, който тепърва се захваща с твоята работа?

Да бъде търпелив, отзивчив и съпричастен. Да има кураж да приема предизвикателствата на работата, да бъде отговорен. Да има готовност за постоянно учене и самоусъвършенстване. 

23.01.2025 г.

Бюлетин ДАРИ СЕГА